کارت بازرگانی، مجوز صادرات و واردات یا فعالیت در عرصه تجارت خارجی است. یا به عبارتی دیگر دارندگان کارت بازرگانی می‌توانند در عرصه صادرات و واردات کالاهای مجاز، ثبت سفارش و ترخیص کالا یا ثبت برندهای لاتین فعالیت کنند. بنابراین تمام تجار ایرانی ملزم به اخذ کارت بازرگانی هستند. 

اخذ کارت بازرگانی

مراجع اخذ کارت بازرگانی، شعب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هستند. کارت بازرگانی برای تمام اشخاص حقیقی یا حقوقی واجد شرایط صادر می‌­شود. حتی تجار غیر ایرانی نیز می‌­توانند جهت اخذ کارت بازرگانی در ایران اقدام کنند اما مشروط بر اینکه در کشورهای آنها نیز به تجار ایرانی، کارت بازرگانی داده شود. تمامی متقاضیان حقیقی و حقوقی اخذ کارت بازرگانی ملزم به احراز یک سری شرایط عمومی هستند.

شرایط عمومی متقاضیان حقیقی اخذ کارت بازرگانی

از بین شرایط اولیه­‌ای که متقاضی اخذ کارت بازرگانی ملزم به احراز آنهاست می‌­توانیم به داشتن حداقل ۲۳ سال سن، محل کسب مناسب، مدرک تحصیلی در رشته تجارت یا حداقل سه سال سابقه کاری در زمینه تجارت، آگاهی از قوانین مربوط به مسائل گمرکی، پولی و مالی، آشنایی با امور تجارت خارجی و آگاهی از قوانین اداری کشور اشاره کنیم.

همچنین متقاضی اخذ کارت بازرگانی باید با ارائه گواهی از یک بانک معتبر، صلاحیت مالی خود برای فعالیت در حیطه مدنظر و با ارائه گواهی عدم سوپیشینه صلاحیت اخلاقی و اجتماعی خود را محرز کند. متقاضی ملزم به داشتن پلمپ دفاتر نیز هست.

علاوه بر اینها وی باید با ارائه تعهدنامه، اطاعت خود از قوانین کنونی و آتی وزارت بازرگانی و پرداختن به امور تجاری قانونی را تضمین کند.

لازم به ذکر است که اگر متقاضی ایرانی نباشد برای دریافت کارت بازرگانی علاوه بر خصوصیات فوق الذکر باید پروانه کار و اقامت قانونی نیز داشته باشد؛ همچنین در کشور وی نیز به تجار ایرانی کارت بازرگانی داده شود.

شرایط عمومی متقاضیان حقوقی اخذ کارت بازرگانی

متقاضیان حقوقی اخذ کارت بازرگانی باید دارای شرایط عمومی متقاضیان حقیقی باشند. اگر مدیرعامل شرکت ایرانی نباشد برای اخذ کارت بازرگانی باید پروانه کار و اقامت قانونی داشته باشد؛ البته در کشور وی نیز باید برای بازرگانان ایرانی کارت صادر شود؛ همچنین سفارت باید صلاحیت وی را تایید کند.

انواع کارت بازرگانی

شعب اتاق بازرگانی با توجه به درخواست متقاضی، کارت­های متفاوتی از قبیل کارت بازرگانی تجارتی، کارت بازرگانی خدماتی، کارت بازرگانی موردی و کارت بازرگانی تولیدی- صنعتی صادر می­کند. کارت بازرگانی تجاری که هم برای متقاضیان حقیقی و هم حقوقی صادر می‌­شود؛ مجوز فعالیت در زمینه صادرات و واردات کالاست.

  • شخصیت­‌های حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه خدماتی دارند؛ می­توانند کارت بازرگانی خدماتی دریافت کنند. دارندگان کارت بازرگانی خدماتی فقط قادر به واردات کالا در حوزه فعالیت خود هستند.
  • شخصیت­‌های حقیقی و حقوقی که تقاضای فقط یک بار ترخیص کالا دارند باید کارت بازرگانی موردی بگیرند.
  • کارت بازرگانی تولیدی صنعتی برای شخصیت­‌های حقوقی دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه تولید، صادر می‌­شود. این کارت مجوز واردات مواد اولیه و لوازم کارگاهی و صادرات کالاهای تولیدی است.