ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی و حقوق مالکیت صنعتی دارای جایگاه پر اهمیتی در صنعت، تجارت و تحقیقات صنعتی است و عدم توجه به این حقوق موجب وارد آمدن ضرر و زیان جبران‌ناپذیری به فعالان این عرصه خواهد شد.

در تجارت علاوه بر معامله کالا که در آن کیفیت و کمیت نقشی اساسی دارد، اعتبار معامله کننده و کالای مورد معامله نیز تاثیر گذار است.

یکی از حقوق مالکیت صنعتی، ثبت طرح صنعتی است که به مشخصات شکل و ظاهر، ترکیب خطوط و رنگ کالا توجه دارد.

وقتی محصولی طراحی شده و پس از زحمات فراوان تولید می‌شود و سپس به بازار مصرف عرضه می‌گردد و با استقبال مصرف‌کنندگان روبرو می‌شود، معمولا رقبا سعی می‌کنند که همان محصول را تولید کنند.

به همین دلیل است که یکی از دغدغه‌های دائمی طراحان و تولیدکنندگان طرح‌های صنعتی، سوءاستفاده از طرح آنها پس از افشا است که راه حل قانونی جلوگیری از سواستفاده اشخاص ثالث و برخورداری از حمایت‌های قانونی، ثبت طرح صنعتی است.

طرح صنعتی به چه معناست؟

طبق قانون ثبت اختراعات، تعریف طرح صنعتی به شرح زیر است:

هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ‌ها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ‌ها و یا بدون آن به گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی نامیده می‌شود.

کدام یک از طرح های صنعتی قابلیت ثبت شدن دارند؟

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. طرح صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت وجواهرات و سایر اقلام لوکس را در بر می‌گیرد.

ثبت طرح صنعتی چه مزایایی دارد؟

۱. ثبت طرح صنعتی به مالک حق انحصاری استفاده و بهره‌مندی از کلیه حقوق و مزایای آن را می‌دهد و همچنین مالک طرح صنعتی می‌تواند از نسخه برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث جلوگیری می‌نماید.

۲. ثبت طرح صنعتی، فعالیت صادقانه تجاری و رقابت عادلانه را تشویق می‌کند، ضمن اینکه به نوبه خود تولید طیف وسیعی از محصولات که از نظر زیبایی شناختی، جذاب هستند را ارتقاء خواهد داد.

۳. طرح صنعتی ثبت شده، جزء دارایی تجاری مالک آن محسوب شده که می‌تواند ارزش و پرستیژ یک شرکت و محصولات آن را افزایش دهد و هر چه موفقیت و عرضه یک طرح بیشتر باشد ارزش آن برای شرکت بیشتر خواهد بود.

۴. مالک طرح صنعتی ثبت شده می‌تواند با واگذاری اجازه بهره‌برداری از یک طرح به دیگری، برای مدت مشخص از امتیازات لازم بهره مند گردد. ثبت طرح صنعتی به شرکت‌ها این فرصت را می‌دهد که میزان موفقیت محصولاتشان را در بازار ارزیابی نموده و با اطمینان از بازگشت سرمایه و انحصاری بودن آن نسبت به تولید و عرصه آن اقدام نماید

۵. پس از هر تغییری در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که باعث زیبا و جذاب شدن محصول تولیدی شما می‌گردد، باید قبل از افشای آن ثبت شود تا مورد سوء استفاده رقبا قرار نگیرد.

۶. با ثبت طرح صنعتی شما می‌توانید به راحتی از واردات یک محصول که تقلیدی از طرح تولیدی ثبت شده شما است جلوگیری نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی
الف) مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی:
۱. کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی
۲. کپی شناسنامه و کارت ملی شخص طراح
۳. عکس از نمونه طرح (۶ عکس از زوایای مختلف طرح)
۴. آدرس، کدپستی، تلفن ثابت و همراه و ایمیل متقاضی

ب) مدارک مورد نیاز برای شخص حقوقی:
۱. کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء شرکت
۲. کپی شناسنامه و کارت ملی شخص طراح
۳. کپی روزنامه رسمی ثبت تاسیس و ثبت آخرین تغییرات شرکت
۴. عکس از نمونه طرح (۶ عکس از زوایای مختلف طرح)
۵. آدرس، کدپستی و تلفن ثابت شرکت
۶. تلفن همراه و ایمیل صاحبان امضاء شرکت