نقل و انتقال سهام شرکت

واگذاری یا نقل و انتقال سهام شرکت بنابر دلایل متعددی اتفاق می­‌افتد؛ به عنوان مثال زمانی که یک یا چند نفر از سهامداران تصمیم به خروج از شرکت و واگذاری سهام خود به اعضای جدید یا اسبق شرکت بگیرند یا زمانی که تمام سهامداران قصد خروج از شرکت و واگذاری امتیاز شرکت به افراد دیگر را داشته باشند؛ در این صورت سهام شرکت نیز باید به اعضای جدید واگذار شود.

به طور کلی سهام­‌ها از حیث قابل انتقال بودن یا نبودن به دو دسته تقسیم می­‌شوند. به عنوان مثال خرید سهام یک شرکت توسط خود شرکت غیرمجاز است یا اینکه مدیران شرکت ملزم به خرید سهام به اندازه­‌ای هستند که در مجامع عمومی شرکت حق رای داشته باشند؛ این سهام، ضامن خسارت­‌هایی است که مدیران در دوران مدیریت خود به شرکت وارد می‌­کنند و تا زمان پرداخت کامل بدهی مجاز به انتقال آن نیستند. اما انتقال سهام­‌های بانام یا بی­نام سهامداران به اعضای جدید و قدیم مانعی ندارد. همچنین اجاره سهام، غیرمجاز اما رهن سهام شدنی است.

چنانچه سهام شما در ردیف سهام­‌های قابل انتقال قرار دارد؛ برای طی پروسه واگذاری باید مدارک شناسایی اعضای جدید و قدیم شرکت به همراه روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات را آماده کنید.

نحوه واگذاری سهام بانام

شرکا برای انتقال سهام بانام، قبل از هر چیزی باید صورت جلسه‌­ای مبنی بر انتقال سهام تنظیم و امضا کنند . سپس با مراجعه به دارایی و پرداخت مالیات انتقال سهام، گواهی پرداخت سهام را دریافت کنند. در مرحله بعد باید گواهی مذکور را به اداره ثبت شرکت­ها تحویل دهند و پس از طی تشریفات اداری، سهام را واگذار نمایند.

نحوه واگذاری سهام بی‌­نام

انتقال سهام­‌های بی­نام فقط منوط به تنظیم صورت جلسه انتقال است و از پرداخت مالیات و طی تشریفات اداری معاف می‌­باشد. با تنظیم صورت جلسه بی­‌نام کردن سهام‌­ها، کار واگذاری آن­ها در کم­ترین زمان ممکن صورت می­‌گیرد.

در ادامه به نحوه انتقال سهام در شرکت‌­های مسئولیت محدود و سهامی خاص می­‌پردازیم.

نحوه واگذاری سهام در شرکت با مسئولیت محدود

قانون‌گذار این نوع شرکت‌­ها را مستلزم می‌­کند که واگذاری سهم‌­الشرکه را در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسانند. جهت انجام این امر باید دو استعلام از اداره دارایی و اداره ثبت شرکت­‌ها ارائه دهید.

نحوه واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص

پروسه انتقال سهام در شرکت‌­های سهامی خاص مانند پروسه انتقال سهام‌­های بانام است. هم واگذارکننده و هم گیرند مشمول قانون پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام هستند.

تفاوت واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام

سهامداران شرکت­‌های سهامی عام در حوزه انتقال سهام، تام‌­الاختیار هستند و نیازی به کسب اجازه از هیئت مدیره یا مجامع عمومی ندارند؛ حتی با قید هیچ بند و تبصره­‌ای در اساسنامه نیز نمی­‌توان این آزادی را از سهامداران سلب کرد. در شرکت­‌های سهامی خاص نیز چنین اختیار تامی وجود دارد اما چون تعداد شرکا در شرکت­‌های سهامی خاص نسبت به سهامی عام خیلی کمتر است؛ شرکا می­‌توانند نسبت به ورود و خروج سهامداران حساسیت بیشتری نشان دهند و با قید یک سری بند و تبصره در اساسنامه، واگذاری سهام را محدود کنند.

انتقال قهری سهام

انتقال قهری سهام بنابر دلایلی انجام می­گیرد که در حیطه اختیار و اراده واگذارکننده و گیرنده نیستند. به عنوان مثال بعد از فوت یکی از سهامداران، سهم وی به ورثه می‌­رسد. در این صورت ورثه بدون اینکه بخواهد یا نخواهد صاحب سهم و حق رای شده و در سود و زیان شریک می‌­شود.