جواز تاسیس صنایع چیست ؟ مجوزی است که برای انجام فعالیت‌های مختلف در هر صنفی مورد نیاز است. این فعالیت حتی می تواند برای کسب و کارهای کوچک و مشاغل آزاد نیز نیاز باشد.

در واقع واژه جواز تاسیس برای تمام قشرها نامی کاملا آشنا می‌باشد و ما در این مقاله موارد مربوط به اخذ تاسیس و تمدید و صدور جواز و هزینه اخذ جواز تاسیس مطالبی ارائه دهیم. جواز به مجوز و دستوری گفته می‌شود که از سازمان و وزارت خانه با توجه به صنف آن فعالیت صادر می‌شود.

جواز تاسیس به تمام افراد حقیقی و حقوقی که به فعالیت‌های مختلف از جمله فعالیت‌های تولیدی، اقتصادی، صنایع و یا هنری می‌پردازند ارائه می‌شود. در واقع جواز تاسیس حقیقی و جواز تاسیس حقوقی متفاوت می‌باشند.

اخذ جواز تاسیس

برای دریافت مجوز در ابتدا باید شرایط تعیین شده برای اخذ جواز تاسیس را داشته باشد که این شرایط عبارتند از:

 • داشتن سن قانونی فرد متقاضی جواز که باید حداقل ۱۸ سال تمام باشد.
 • فرد متقاضی جواز تاسیس باید تابعیت ایرانی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس عبارت است از:

اخذ جواز تاسیس را می‌توانید به صورت شخصی و حقوقی درخواست و دریافت کنید:

 1. تشکیل پرونده در اداره دارایی
 2. ارائه کپی برابر اصل مدارک شناسایی متقاضی مانند کارت ملی به صورت پشت و رو و کپی از تمامی صفحات شناسنامه و اگر درخواست حقوقی است مدارک شناسایی مالک و مدیرعامل
 3. ارائه ادرس و کدپستی مطابق با یکدیگر از محل اقامت و مکان شرکت یا محل فعالیت
 4. متقاضی جواز تاسیس اگر از آقایان باشد باید دارای کارت پایان خدمت و یا گواهی معتبر معافیت از خدمت داشته باشد.
 5. اگر فعالیت شما خدمات تولیدی است باید لیستی از خدمات خود را ارائه دهید.
 6. اگر درخواست جواز تاسیس حقوقی است باید روزنامه رسمی و اخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت را نیز ارائه دهید.
 7. برای جواز تاسیس شرکتی باید لیست شهر ها و یا شهرک‌های صنعتی که زیر مجموعه شرکت هستند را ارائه دهید.

تفاوت جواز تاسیس حقیقی و حقوقی

جواز تاسیس حقیقی و حقوقی شبیه به یکدیگر بوده و در واقع تفاوتی با یکدیگر ندارند و فقط در مواقع اخذ وام بالای یک میلیارد تومان جهت واحد صنعتی مربوطه، جواز تاسیس حقوقی اعتبار بالاتری داشته و ترجیح داده می‌شود.

مزایای اخذ جواز

اخذ جواز علاوه بر لزوم وجود برای شروع کار و فعالیت در شاخه مورد نظر مزایای دیگری نیز به همراه دارد که برخی از آن ها عبارت است از:

 1. با وجود جواز می‌توانید برای تاسیس واحدهای صنفی و تجاری دیگر برای شرکت و فعالیت خود اقدام کنید که این اقدام با سرعت بیشتری پیگیری می‌شود.
 2. با وجود جواز تاسیس می‌توانید از تسهیلات دولتی، بانکی و وام‌هایی که برای گسترش کسب و کار و یا برای کمک هزینه ارائه می‌شود استفاده کنید.
 3. همچنین اگر کسب و کار شما آزاد و کوچک است می‌توانید از وام‌ها متفرقه‌ای که داده می‌شود استفاده کرده و از جواز خود به عنوان وثیقه استفاده کنید.
 4. با داشتن جواز تاسیس می توانید در یکی از شهرهایی که توسط دولت تعیین شده شرکتی را تاسیس کنید، زمین در شهرک‌های صنعتی بخرید و از تخفیف های دولتی استفاده کنید و با نرخ دولتی و پایین مالک آن شوید که از این مبلغ نیز می توانید ۳۰ درصد را در ابتدا و به صورت نقدی پرداخت کرده و باقی یعنی ۷۰ درصد آن را به صورت اقساطی پرداخت کنید.
 5. ثبت برند: درواقع اگر فعالیت و خدمات شما عرضه کردنی باشد و یا بخواهید برای شرکت و فعالیت خود ثبت برند داشته باشید، باید مجوز و جواز تاسیس خود را ارائه دهید و بدون داشتن جواز نمی‌توانید برندی ثبت کنید.
 6. اگر فعالیت شما به گونه‌ای است که توسط دولت نمایشگاه‌هایی برای آن دایر می‌شود و شما قصد شرکت در آن نمایشگاه را دارید باید جواز تاسیس و پروانه بهره برداری داشته و ارائه کنید.

تمدید جواز تاسیس

برای تمدید جواز تاسیس باید متذکر شویم، همانطور که برند دارای تاریخ اعتباری ۱۰ ساله است و بعد از طی شدن این مدت زمان اعتبار آن باید تمدید تا بتوان از امتیازات آن بهره‌مند شد. یا طرح صنعتی نیز بعد از ثبت در اداره ثبت مالکیت‌های معنوی دارای مدت اعتبار می‌شود و پس از آن باید برای در اختیار داشتن حق امتیاز طرح صنعتی خود اقدام به تمدید طرح صنعتی خود کنید.

مجوز ها و جواز های تاسیسی که ارائه می‌شوند نیز دارای اعتبار هستند و این مدت یک ساله است و هر ساله در زمان سر رسید مدت اعتبار جواز باید تمدید شود.

جوازهایی که از هر صنفی صادر می‌شود برای تمدید مدت زمانی مشخص را تعیین می‌کنند به عنوان مثال وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تمدید مجوزهایی که از طرف این سامان برای مشاغل مختلف صادر شده مدتی بین ۱۴ تا یک ماه را تعیین کرده‌اند تا صاحبان کسب و کار و شرکت‌ها جوازهای خود را تمدید کنند و یا وزارت جهاد کشاورزی مدتی ۲ تا ۴ ماهه را در اختیار مشاغل تحت پوشش خود می‌گذارد تا نسبت به تمدید جواز خود اقدام کنند.